Zapraszamy do przeczytania sprawozdania z wycieczki i obejrzenia zdjęć :)
3 listopada 2021 r. odbyła się wycieczka do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”
Najpierw udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego. W ramach ekspozycji stałej zobaczyliśmy wystawę pt. „Skrzydła i ludzie XX wieku” składającą się z pięciu części. W Hangarze Głównym obejrzeliśmy wystawę statków powietrznych i variów z okresu od lat trzydziestych do sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Następnie przewodnik oprowadził nas po „Magazynach historii”- wystawie statków powietrznych z okresu od 1910 do 1939 prezentowanych w postaci destruktów. Z kolei w dziale „Metamuzeum” znajdowały się modele i pełnowymiarowe statki powietrzne, utrzymane w konwencji modelarskiej. Następnie udaliśmy się na wystawę silników lotniczych od 1908 r. do współczesności, prezentującą wszystkie rodzaje napędów, występujących w statkach powietrznych. Piąta ekspozycja „Archeologia lotnictwa”- prezentowała szczątki samolotów zniszczonych w wyniku walk i katastrof. Zainteresowała nas również ekspozycja pt . „Samoloty okresu międzywojennego”, która przedstawiała najcenniejsze statki powietrzne z tego okresu. Najważniejszym samolotem kolekcji jest myśliwiec PZL P.11c, weteran wojny obronnej we wrześniu 1939. Ekspozycja przedstawia również skomplikowane losy polskich lotników.
Na wystawie zobaczyliśmy również wyciągarkę do szybowców służącą w Aeroklubie Krakowskim ,oraz śmigłowce. Na umieszczonych pod samolotami stanowiskach multimedialnych mogliśmy się zapoznać z historią lotnictwa w Polsce . Uczniowie byli zachwyceni możliwością treningu w symulatorze samolotu bojowego, umieszczonym w prawdziwej kabinie treningowej myśliwca MiG -21. Dodatkowo w gablotach zobaczyliśmy mundury, dokumenty i odznaczenia oraz inne pamiątki po lotnikach.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego.
W Gmachu Głównym znajduje się stała wystawa „Bogowie starożytnego Egiptu” przedstawiająca wybrane elementy bogatej kolekcji zabytków. Kolekcja zawiera obiekty związane z wieloma dziedzinami życia codziennego i sztuki .Na wystawie prezentowane są także rezultaty badań interdyscyplinarnych mumii kobiety.
Zobaczyliśmy również wystawę prezentującą „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”-od człowieka neandertalskiego po mieszczan średniowiecznego Krakowa. Składa się z kilku części – przedstawia m. in zdobywanie pożywienia, stroje, obrządek pogrzebowy, wierzenia oraz sztukę.
Następnie udaliśmy się do działu: „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera”. Jest to kolekcja naczyń , tkanin, mumii, wyrobów artystycznych ,stworzona przez polskiego inżyniera. Obejrzeliśmy także Światowida ze Zbrucza- kamienną rzeźbę wykonaną z wapienia datowaną na przełom IX i X wieku.
Na koniec przewodnik zaprowadził nas na Wzgórze Wawelskie i do Smoczej Jamy, skąd Powiślem udaliśmy się do autokaru. Wyjazd uważamy za niezwykle udany. Uczniowie byli zachwyceni rekwizytami , które obejrzeli w muzeach.