W dniu 18 listopada 2022 roku, klasy 4-8 wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Wieliczki. Uczestnicy zebrali się o godzinie 06:30 na przystanku, z którego wyruszyliśmy w stronę miejsca docelowego. Droga przebiegła bez utrudnień.
Podróż była szybka i bezproblemowa. Dotarliśmy przed czasem, więc czekaliśmy na wejście. Przed dziewiątą wyruszyliśmy do kopalni i musieliśmy pokonać 378 stopni pod ziemię. Na dole czekały na nas trasy do zwiedzania. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, jak powstała kopalnia i miasto, w którym ona się znajduje.
Z powstaniem kopalni wiąże się pewna historia. Kinga zgodnie z legendą, biorąc w posiadanie jedną z kopalni ojca, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli, którą, zgodnie z przekazem Księdza Piotra Skargi, znaleziono w miasteczkach koło Bochni i Wieliczki. W pierwszej odkopanej bryle soli podobno znaleziono zaręczynowy pierścień Kingi.
Złoża soli powstały około 13,5 miliona lat temu na terenach dzisiejszej Wieliczki przez wyparowanie morza słonego i osadzenie się soli na dnie. Wielickie złoże zajmuje obszar o długości 10 km i szerokości 1,5 km oraz od kilku do ok. 400 m miąższości. Kopalnia soli powstała natomiast w XIII wieku. Występował tam system wykopywania solnych bloków i tworzenia z nich tak zwanych solnych bałwanów o kształcie walców - ważyły one od. 300 kg do 2 ton. Wieliczka podobnie jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. W kopalni rozciąga się ponad 300 km korytarzy. Ostatni bałwan został wydobyty w 1876 roku. Obecnie kopalnia nie wydobywa już soli kamiennej tylko uzyskuję ją z warzenia słonej wody. W 1978 roku Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Po wyjściu z kopalni udaliśmy się do Muzeum Żup Krakowskich, które posiada jedną z największych w Europie kolekcji solniczek oraz eksponaty górnicze. Jedna z najcenniejszych solniczek w muzeum jest warta około milion złotych.
Po posiłku udaliśmy się w drogę powrotną do Bielanki. Dotarliśmy po godzinie piętnastej. Wycieczka bardzo nam się podobała, mieliśmy wiele wspaniałych wrażeń.
Klasa VIII